Korona Salgınında Yüksek Gelen Faturalar

Dünya’daki en büyük salgın hastalıklar arasında bulunan Korona (Covit-19) virüsü için salgının yayılmasını önemlemek amacıyla alınan önlemler arasında sayaçların okunmaması gündeme gelmiştir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından sayaç okuyan görevlilerin korona salgını açısından tehlike oluşturabileceği öngörülmüş ve daha önce ülkemizde rastlanmayan bir biçimde sayaçların okunması durdurulmuştur. Sayaçların okunmaması durumu nedeniyle “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” gündeme gelmiştir. Sayaçlar okunmadığı halde faturalarda herhangi bir erteme söz konusu değildir. Sadece borçtan dolayı kesinti yapılmayacağını bildirmiştir. Korona (Covit-19) salgınında yüksek gelen faturalar gündemi oluşturmaktadır.

Sayaçlar okunmadığı halde Nisan ayına ait faturalarının diğer aylara göre yüksek geldiği görülmüştür. Dağıtım firmaları vatandaşların şikayetleri üzerine konu ile ilgili açıklama yapmıştır.

Dağıtım şirketleri; “elektrik ve doğalgaz faturalarında yalnızca karantinaya alınan bölgelerde sayaç okuma yapılmadığı diğer bölgeler için sayaç okuma işleminin gerçekleştiğini bildirmektedir. Sayaç okunmayan bölgelerde faturalandırma işlemi son iki yıllık ortalama tüketim esas alınarak yapılmıştır.” Bu kapsamda elektrik, su, doğalgaz faturaları vatandaşlara sms, e-mail gibi dijital yollarla bildirilecektir.

Ödeme işlemlerinin de online olarak gerçekleştirilmesi korona (Covit-19) salgını tedbirleri arasında yer almaktadır. Vatandaşın e-mail, telefon numarası gibi bilgilerini online olarak güncellemesi dağıtım şirketleri tarafından talep edilmektedir.

Ayrıca sayaçların okunduğu bölgelerdeki yüksek gelen faturalara ilişkin olarak da; sokağa çıkma yasağı, evde kalma süresinin uzamasıyla birlikte tüketimin artığı ve bu değerlerin faturalara yansıdığı belirtilmektedir.

Sayaçların okunmama süresi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 3 ay olarak kararlaştırılmıştır. Bu süreç ülkemizdeki korona (Covit-19) salgının durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Korona (Covit-19) salgının sona ermesiyle sayaç okuma işleminin yapılmadığı bölgeler için “Mahsuplaşma İşlemi” gerçekleştirilecektir. Mahsuplaşma işleminde vatandaşın faturası üzerinden alacak durumuna geçmesi ya da faturadan dolayı borçlu duruma geçmesiyle mağdur edilmeden gerekli yaptırım yapılacaktır. Bu işlemlerden sonra vatandaşlar itirazda bulunabilecekler.

Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturaları Ertelendi Mi?

Elektrik,su ve doğalgaz faturaları için erteme yoktur. Karantina bölgeleri için sayaç okuma işlemleri 3 ay durdurulmuştur. Bu süreçte ortalama tüketim değerlerine göre faturalandırma işlemi yapılmaktadır. Korona salgının bitmesinden sonra ise mahsuplaşma işlemi yapılacaktır. Vatandaşlar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından değerlendirme yapılmasıyla faturalara ilişkin itirazda bulunabilecekler.

Korona (Covit-19) salgınında yüksek gelen faturalar vatandaşların tepkisine yol açmaktadır. Tüketici Hakem Heyeti faturalar ile ilgili sorun yaşayan vatandaşlara “bir önceki faturadaki tüketim ve gün sayısıyla yüksek gelen faturalarındaki tüketim ve gün sayısını karşılaştırmalarını” önermektedir. Fatura karşılaştırması sonucunda yüksek fatura tutarı söz konusuysa dağıtım şirketlerine itiraz edebileceklerini belirtmektedir.

Korona (Covit-19) salgını sebebiyle kesintilerin yapılmayacağı belirtilse de bazı vatandaşlar elektrik,su ve doğalgazda borçtan dolayı kesinti yapıldığına dair paylaşımlarda bulunmaktadır ve açma-kapama bedellerinin de faturaya yansıtıldığını bildirmektedir.

Korona (Covit-19) salgını tüm dünyada ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Korona (Covit-19) salgını tedbirleri kapsamında vatandaşlar faturaların devlet tarafından karşılanmasını ya da ertelenmesini talep etmektedir. İşsiz kalan vatandaşlar kira, elektrik, su, doğalgaz faturaları için özel bir düzenleme istemektedir.