Elektrik kesintilerinde tazminat dönemi başladı. Kesinti Tazminatı Nedir?

Kesinti tazminatı almanın önü açıldı.

UZUN SÜRELİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE TAZMİNAT DÖNEMİ BAŞLADI. BUNDAN BÖYLE 10 SAATİ AŞAN KESİNTİ OLURSA, TEDARİKÇİ FİRMALAR KULLANICILARA TAZMİNAT ÖDEYECEK. O TAZMİNATIN TUTARI DA BELLİ OLDU.

10-12 saati aşan elektrik kesintilerinde kullanıcılara tazminat ödenecek!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Görevli Tedarik Şirketleri Çağrı Merkezleri Hizmet Kalitesi Standartlarına İlişkin Usul ve Esasları” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre elektrik abonelerine hizmet veren çağrı merkezleri, kullanıcıların 45 saniye içerisinde operatöre bağlanmasını sağlayacak.

Kentsel dağıtım bölgesinde 10 saat, kent altı dağıtım bölgesinde 11 saat ve kırsal dağıtım bölgesinde 12 saati aşan, işletmeci ve dışsal sebepten kaynaklanan elektrik kesintilerinde, kullanıcılara kesinti tazminatı ödenecek.

Geriye dönük de uygulanacak

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ),  hizmet verdiği bölgelerde meydana gelen bildirimli veya bildirimsiz 12 saati aşan her kesinti için müşterilerine tazminat ödemesi yapacağını açıklamıştır.

2014 yılından günümüze kadar meydana gelen kesintileri kapsayan düzenlemede tazminat hakkına sahip olan müşteriler, TREDAŞ web sitesinde oluşturulan “Ödeme Sorgula” ekranı üzerinden abone numarası veya T.C. numarası ile giriş yaparak sorgulamalarını gerçekleştirebilecek.